Zatrzymać Czas

BIEGNIEMY

Dążymy do marzeń, biegniemy do gwiazd, chcemy zgarniać hajs, mieć tu własny raj…
(M.Ż)

Wszyscy ciągle żyjemy w pośpiechu. Budzik nastawiamy na drzemki, chcąc się w końcu się wyspać. Koniec końców wyglądamy tak :
25674238_1603308526371073_1201265330_n Posiłki jemy w 3 minuty, w biegu, a potem dziwne pytania, dlaczego mamy problemy zdrowotne. Nie mamy czasu na odpoczynek.

Gdy ostatnio podczas ogromnej mgły, jechałam sobie moim skromnym clio 80km/h zaczęły wyprzedać mnie nawet tiry. Gdy, tuż przy zjeździe do mojej miejscowości, jakaś osobówka zaczęła mnie wyprzedzać, prawie powodując wypadek, zadałam sobie pytanie: Gdzie Ci ludzie tak gnają? Czy nie można by tak zwolnić i wyluzować?

Spieszymy się do pracy, do szkoły, do domu, do sklepu i na zakupach. Cały czas żyjemy w pośpiechu, nie mam czasu odetchnąć. Pooddychać świeżym powietrzem. Wyjść na spacer z rodziną, pooglądać stare albumy, pograć w makao. Nie. Na to nie ma czasu. Bo to ciągle ktoś w pracy, a jak już ma wolne to przecież w domu posprzątać, bo jak tu już wygląda?

Chcemy mieć wszystko, bo inni też to mają. Chcemy dogodnie żyć.
I choć życia ubywa i zdrowia ubywa, to ciągle biegniemy dalej.

Jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy.

Będąc jeszcze w liceum i mając ogromne problemy z matematyką, zaczęłam uczęszczać na korki. Poznając przy tym przesympatyczną Panią Joasię. To dzięki niej wiem, że cierpliwość i wytrwałość to droga do sukcesu. Matematyki nie cierpię, od kiedy dowiedziałam się o jej istnieniu, dlatego jej nauka przychodziła mi bardzo trudno. Za dużo cyferek, za dużo równań, a myśli typowej humanistki, co się w świecie dzieje, jaki wierszyk napisać.. o wszystkim, byle nie o matmie. Gdy już jednak zaczynałam się skupiać i zaczynała mi się nawet podobać, to oczywiście okazało się, że zadanie zrobione błędnie. Więc wtedy to już, złość, pośpiech i nerwy. Chciałam jak najszybciej skończyć te zadania i już wyjść. I gdy się tak spieszyłam, nic nie zrobiłam dobrze. Po kilku takich korkach, otrzymałam kartkę.

25991182_1603320133036579_831093962_o

Moja korepetytorka mnie przejrzała. Tę kartkę kazała mi powiesić sobie na ścianie i codziennie o tym pamiętać. Gdy chcemy coś szybciej zrobić, to mały diabełek się cieszy i podkłada nóżkę.

Pracowniczy pośpiech. Świąteczny czas.

W pracy dostrzegłam to samo, gdy nastał czas świąteczny i wszyscy pragną się upiękniać.
Telefony pękają w szwach, kalendarz tak samo.. a lista rezerwowa się nie kończy. W końcu każda kobieta ( i nie tylko ) musi mieć świetnie odpicowane paznokcie. Każda chce mieć piękne rzęsiska, i idealnie wypielęgnowaną buzie.

I my tak wszyscy staramy się spełniać oczekiwania i biegamy, zostają po godzinach.. same nie mają czasu na sen. I to się odbija. Diabełek się cieszy i postanawia stworzyć awarię prądu, na cały dzień, żeby było śmieszniej. Woski rozlewają się po podłodze, narzędzia latają po salonie, pranie w połowie mokre, wszystko się wali. Ludzie czekają.. czyli czas zwolnić.  Zapalamy świeczki, tworzymy romantyczną aurę i już życie staje się piękniejsze. Dostrzegamy małe rzeczy, to, że wszystko da się zrobić. ( nawet rzęsy, przy latarce z telefonu wychodzą perfekcyjnie).

 

Nasz wizerunek podczas pośpiechu wygląda w ten sposób. Staramy się ogarnąć wszystko jednocześnie, zapominając, że rączki mamy tylko dwie.

25630633_1603308193037773_639752999_n

W domach podczas świąt to samo. Wpadamy w zakupowy szał. Stoimy w korkach, wkurzamy się. Czekamy w kolejkach, wkurzamy się. Wkurzamy się przy pakowaniu prezentów, bo rozerwał się papier. Bo jeszcze dom nie posprzątany,choinka nie ubrana, nic nie zrobione.

Więc świrujemy, zaczynamy zastanawiać się jak się w ogóle nazywamy. A przecież co jak nie święta ma nam przypomnieć o bliskości? To, że są to dni wolne od pracy, to też dlatego, żebyśmy mogli nacieszyć się sobą. Spędzić czas w gronie najbliższych osób. Pośmiać się, porozmawiać i zrelaksować.

Święta to nie gonitwa kto zrobi lepsze pierogi czy słodsze ciasto. To też nie walka o prezenty, kto dostanie droższy, ładniejszy. Święta to przypomnienie o narodzinach Chrystusa. Przypomnienie o tym, że pieniądze nie są wszystkim,że mając ich nawet niewiele, to największym szczęściem jest bliskość drugiej osoby.

Cieszmy się magią tych świąt. Czerpmy radość z czasu dla ludźmi, przecież to ten piękny czas składania życzeń.. żeby żyło się lepiej, traktujmy się lepiej.

W te święta chcę tylko, żeby wszyscy byli szczęśliwi. Aby każdy odpoczął od codziennej gonitwy i mógł się rzucić na kanapę dokładnie w ten sposób:

25674100_1603308353037757_1258049405_n

Nie liczą się wypastowane podłogi, nie liczą się umyte okna, liczysz się Ty i drugi człowiek.

Liczymy się my- ludzie . Nie dobra materialne. Doceniajmy to, nie tylko od święta, a zawsze.

 

Dobrych świąt kochani ♥

25975799_1603303099704949_846598205_n

 

N.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *